В изпълнение на дейност 6 „Организиране, провеждане и участие на български МСП производители в търговски мисии в чужбина” по Проект BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, в периода 10-15.05.2025 г., ИАНМСП организира Търговска мисия за представяне на българската креативна гейминг индустрия и участие в международна В2В конференция Digital Dragons, с период на провеждане 17-20 май 2025 г., гр. Краков, Полша. Поканени за участие в търговската мисия са български малки и средни предприятия, производители на продукти и услуги, свързани с креативната гейминг индустрия, които развиват икономическа дейност в национални и регионални приоритетни сектори, съгласно Националната стратегия за малките и средни предприятия 2021-2027 г. (НСМСП 2021-2027), посочени в приложение №3 от Правилата за кандидатстване за участие в изложби, търговски мисии и други промоционални дейности и прояви, организирани от ИАНМСП в страната и в чужбина.
Предварителната програма на търговската мисия предвижда представителите на одобрените български МСП да вземат участие в бизнес срещи, дискусии и нетуъркинг събития, които ще се проведат в рамките на международна В2В конференция Digital Dragons. Участници в изложението са водещи компании в областта на гейминга, както и специалисти в изработката на специализирани дизайни, в развитието на иновативни подходи по изработка на софтуери и направа на графична реалност.
Digital Dragons Workshop е едно от най-старите събития, което традиционно се провежда на територията на Република Полша и събира на едно място най-добрите производители на развлекателни продукти и най-креативните създатели на софтуерна продукция в Европа в гейминг индустрията. Събитието дава възможност за обмен на иновативни практики и ноу-хау чрез специализирана платформа за обмен информация, което предоставя отлични възможности за осъществяване на нови контакти и задълбочаване на партньорства. Чрез програмата си „Accelerator", организаторите създават благоприятни условия за развитие на бизнес инициативи, чрез което стартиращи компании получават перспективни възможности за развитие, а утвърдени студиа и лидери в областта получават възможности за установяване на партньорства и разширяване на пазари.
За участие в търговската мисия, ИАНМСП поема изцяло или частично разходите само на един представител от класирано предприятие, а именно: разходи за пътуване (самолет, влак, автобус); трансфери и вътрешен транспорт; хотелско настаняване; разходи за входни такси за посещение на конференции/нетуъркинг събития и друг вид разходи, свързани с основната цел на търговската мисия, съгласно посочените условия за брой участия в промоционални прояви, организирани от ИАНМСП и Правилата за кандидатстване за участие в изложби, търговски мисии и други промоционални дейности и прояви, организирани от ИАНМСП в страната и в чужбина.
Право на участие има представляващия предприятието, който е вписан в Търговския регистър или определено от него лице от съответното предприятие кандидат, назначено на трудов договор, което се доказва със справка за приети и отхвърлени уведомления по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда, издадена от НАП, съгласно задължението по чл. 62, ал. 3 от Кодекса на труда.
Определянето на размера на самофинансиране за участие в търговската мисия е съобразно броя на участията на дадено предприятие в прояви по Проект BG16RFPR001-1.002-0001, стартирал на 11 август 2023 г., както следва:
Участието в търговски мисии на българските предприятия представлява минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕС) № 2023/2831 г. на Европейската комисия от 13 декември 2023 година относно прилагането на чл. 107 и чл. 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта „de minimis“. Информация за предоставените минимални помощи може да бъде получена на http://minimis.minfin.bg/ReportBulstat.aspx.
Право на участие имат всички предприятия по смисъла на §1, т.1 от Допълнителната разпоредба на Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), които отговарят на критериите за микро, малко или средно предприятие съгласно чл. З и чл. 4 от ЗМСП и не попадат в забранителните режими на Регламент (EС) №2023/2831 на Комисията от 13.12.2023 г. относно прилагането на чл. 107 и чл. 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта “de minimis”, нямат публични задължения към държавата съгласно чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), развиват дейност в секторната насоченост на търговската мисия, в един от определените национални и регионални приоритетни сектори, съгласно Националната стратегия за малките и средни предприятия 2021-2027 г. (НСМСП 2021-2027), посочени в приложение №3 от Правилата за кандидатстване за участие в изложби, търговски мисии и други промоционални дейности и прояви, организирани от ИАНМСП в страната и в чужбина и не попадат в недопустимите за финансиране области и сектори, съгласно чл. 1, параграф 1 от Регламент (ЕС) 1060/2021.
Съгласно Условията за изпълнение на настоящия Проект, финансирането от бюджета на Проекта на регионите в преход е приблизително 1/6, а за по-слабо развити региони приблизително 5/6. Допустимостта на кандидатите ще бъде съобразена с пропорционалното разпределение на бюджета, съгласно териториалното разделение на страната за региони в преход и по-слабо развити региони.
Свързани предприятия/лица по смисъла на чл. 4, ал. 5 от ЗМСП и параграф 1 от Допълнителните разпоредби на Търговския закон не могат да бъдат самостоятелни кандидати за участие в една и съща промоционална дейност/проява.
В този случай до класиране се допуска кандидата чиито, първоначални документи за участие в промоционалната дейност/проява са постъпили по-рано в деловодството на ИАНМСП, на електронен адрес: office@sme.government.bg или на платформата www.b2bconnect.bg.
Проектът е насочен към подпомагане на интернационализацията на МСП в по-слабо развити райони, както и към МСП от районите в преход, удостоверяващи извършването на дейности в по-слабо развит район. За по-слабо развити райони се считат: Южен централен район, Югоизточен район, Североизточен район, Северен централен район, Северозападен район за планиране, включващи областите: Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Кърджали, Хасково, Сливен, Ямбол, Бургас, Шумен, Варна, Добрич, Силистра, Разград, Русе, Търговище, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана и Видин.
Всяко българско предприятие, което желае да участва в търговската мисия и отговаря на горе посочените критерии за допустимост, следва да представи следните задължителни документи за заявяване на участие в проявата като ИАНМСП си запазва правото на служебна проверка за чл. 87, ал.6 от ДОПК за липса на публични задължения по чл. 162, ал.2, т.1 от ДОПК към държавата в случай на необходимост:
При непредставяне от страна на кандидата на Удостоверение от НАП за липсата или наличието на задължения, ИАНМСП извършва служебна проверка. В случай, че служебната проверка установи наличие на задължения, на кандидата ще бъде определен срок за погасяване. Същият следва да удостовери погасяване на задължението като представи Удостоверение от НАП за липсата на задължения, издадено след датата на уведомителното писмо. Ако кандидатът представи Удостоверение от НАП за наличие на задължения и годишен отчет за приходите и разходите от последната приключила финансова година, то същият ще се счита за допустим, в случай че задълженията са до 1% от годишния оборот за последната приключила финансова година, но не повече от 50 000 лв. (петдесет хиляди лева). В този случай, следва да бъдат представени документи, от които да е видно, че е договорено отсрочване или разсрочване на задълженията с погасителен план и/или с посочени дати за окончателно изплащане на дължимите суми.
Представени копия на следните документи, заверени с текст „Вярно с оригинала“ и подпис на представляващия предприятието или с валиден квалифициран електронен подпис (КЕП) на представляващия предприятието, относими и отразяващи разпределението на капитала за периода, за който се отнасят декларираните данни в Декларацията за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП:
Документите от 6.4.1. до 6.4.6. се представят за предприятието кандидат, както и за всички „свързани предприятия“ и/или „предприятия партньор“, посочени в Справката за обобщените параметри на предприятието, което подава декларацията по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП.
6.4.1. Книга за акционерите – приложимо за акционерните дружества с поименни акции;
6.4.2. Дружествен договор – приложимо за дружествата с ограничена отговорност, едноличните дружества с ограничена отговорност (Учредителен акт), събирателните дружества и командитните дружества;
6.4.3. Книга за акционерите и устав – приложимо за командитните дружества с акции;
6.4.4. Справка за разпределение на капитала на дружеството – приложимо за акционерните дружества;
6.4.5. Отчет за приходите и разходите и Счетоводен баланс за последните две приключили финансови години;
6.4.6. Отчет за заетите лица, средства за работна заплата и други разходи за труд за последните две приключили финансови години
Всички одобрени за участие предприятия следва да са запознати и да спазват Правилата за поведение при участието на представители на българските предприятия в търговски мисии в чужбина, организирани от ИАНМСП (Приложение 2 към Правилата).
ИАНМСП ще сключи договор за участие в проявата с първите 15 класирани и одобрени предприятия.
Посоченият период на провеждане на търговската мисия е индикативен. Организаторът си запазва правото, след уточняване на индивидуалните параметри на мисията (брой участници, полети, хотелски настанявания и др.) да промени, при необходимост, началната и/или крайна дата на провеждане на мисията.
При интерес, предприятията следва да представят попълнените документи за кандидатстване по поща, с куриер или лично на адрес: ИАНМСП, Деловодство, ул. „Леге“ 2-4, 1000 София, в срок до 20 февруари 2025 г., вкл. до 17.30 ч. или по електронен път на страницата на събитието на www.b2bconnect.bg или на електронен адрес office@sme.government.bg, подписани с валиден КЕП на представляващия предприятието. При подаване по пощата или с куриер, важи датата на получаване в деловодството на ИАНМСП. Документите, изпратени през платформата www.b2bconnect.bg или на електронен адрес office@sme.government.bg, получени след работно време, но в рамките на крайния срок – 20 февруари 2025 г., се регистрират на следващия работен ден. Срокът се счита за спазен, ако те са получени до 24:00 ч. на последния за кандидатстване ден.
За допълнителна информация можете да се обръщате към Ася Андреева, тел. 02/940 79 36 и Ивайло Живков, тел. 02/940 79 89.
Приложение: Пакет с документи за заявяване на участие в Търговската мисия