Търговска мисия с участие в международна конференция Go Global Award 2022

Period:

from
to

Registration:

from
to

Place:

гр. Талин, Естония

гр. Талин, Естония

Description of the event

В периода 18-22.10.2022 г. Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) организира участието на български малки и средни предприятия (МСП) в Търговска мисия с участие в международна конференция 2022 Go Global Award“, гр. Талин, Естония. Поканени за участие в търговската мисия са български малки и средни предприятия от следните сектори на икономиката: информационни и комуникационни технологии (ИКТ), включително финтех, blockchain и здравни технологии, хранително-вкусова промишленост,  енергетика и електроника и др., на които основната икономическа дейност попада в една от определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 (НСНМСП) групи, посочени в приложение № 10 към настоящата покана. Проявата се организира в изпълнение на дейност 1 „Организиране на търговски мисии в чужбина” по проект BG16RFOP002-2.052-0001 „Подкрепа на интернационализацията на българските предприятия чрез провеждане на търговски мисии, бизнес форуми, конференции, контактни борси и двустранни срещи“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020, по който ИАНМСП е институционален бенефициент.

 Предварителната програма на търговската мисия предвижда представителите на българските МСП да посетят международна конференция под наслов „Go Global Award 2022“, където да вземат участие в двустранни срещи и кръгли маси, специализирани семинари и съпътстващи събития.

„Go Global Award 2022“ се очаква да събере на едно място представители на повече от 400 организации от над 170 държави от цял свят. Проявата има за цел да създаде общност от производители, износители и доставчици на услуги, в която да се обменят опит, да се създадат бъдещи партньорства, също така и да се разширят двустранните връзки, както и познанията в различните области на икономиката.

За участие в търговската мисия, ИАНМСП поема част от разходите, свързани с осигуряването на превоз (самолет, влак, автобус); трансфери и вътрешен транспорт; хотелско настаняване за един представител на предприятие; наем зали за организирането на двустранни срещи; техническо оборудване; кетърингови и преводачески услуги; разходи за входни такси за посещение на нетуъркинг събития и друг вид разходи, свързани с основния предмет на мисията, съгласно посочените условия за брой участия в търговски мисии, организирани от ИАНМСП в Правилата за участие.

Предприятията, участници в търговската мисия, следва да поемат процентното съотношение от направените от ИАНМСП разходи, съгласно Правилата за участие, приложени към настоящата покана, както и разходите за дневни, медицинска застраховка и други от личен характер, свързани с командироването и пребиваването на определения от тях представител.

В случай на отказ от участие след подписване на Договора за участие от двете страни, предприятието възстановява пълния размер на направените от ИАНМСП разходи (размера на начислените минимални помощи de minimis).

Участието в търговски мисии на българските предприятия представлява минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕС) № 1407/2013 г. на Европейската комисия от 18 декември 2013 година относно прилагането на чл. 107 и чл. 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта „de minimis“. Информация за предоставените минимални помощи може да бъде получена на http://minimis.minfin.bg/ReportBulstat.aspx.

Участието в търговската мисия се извършва съгласно Правилата за участие в търговски мисии в чужбина, организирани от ИАНМСП, приложени към настоящата покана. Право на участие имат всички предприятия по смисъла на §1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), които отговарят на критериите за микро, малко или средно предприятие съгласно чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП и не попадат в забранителните режими на Регламент (EС) №1407/2013 на Европейската комисия от 18.12.2013 г. относно прилагането на чл. 107 и чл. 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към минималната помощ, нямат публични задължения към държавата съгласно чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), развиват дейност в секторната насоченост на конкретната търговска мисия и основната им икономическа дейност попада в една от определените в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 (НСНМСП) групи сектори на икономическа дейност посочени в приложение № 10 към настоящата покана.

Всяко българско предприятие, което желае да участва в търговската мисия и отговаря на горе посочените критерии за допустимост, следва да представи следните задължителни документи:

1. Заявка за участие на български МСП в търговски мисии, подписана от представляващия предприятието (по образец – Приложение №1 и в оригинал);

2. Декларация за получените минимални помощи за предходните две данъчни години и за текущата данъчна година (към момента на подаване на заявление за участие), подписана от представляващия предприятието (по образец – Приложение №2 и в оригинал);

3. Декларация за получените държавни помощи и за нефинансиране от други източници, подписана от представляващия предприятието (по образец – Приложение №3 и в оригинал);

4. Декларация за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП за предходната приключила финансова година (по образец – Приложение №4 и в оригинал), подписана от представляващия предприятието. Когато предприятието е свързано и/или предприятие партньор, към декларацията се представя и справка (по образец – Приложение №5 и в оригинал) за обобщените параметри на предприятието. Справката следва да съдържа информация за всяко от свързаните предприятия и/или предприятие партньор. (съгласно Приложение №4.1 – Указания за попълване на декларацията).

5. Удостоверение за код на основна икономическа дейност (КИД 2008) на предприятието, издадено от Националния статистически институт за предходната приключила финансова година, в оригинал или заверено копие с текст „Вярно с оригинала“ с подпис на представляващия.*

6. Пакет документи във връзка с Регламент (ЕС) № 2016/679 от 27 април 2016 г. за обработването на лични данни в рамките на ИАНМСП (GDPR) – Приложение №11.

* При възможност удостоверението по т.5 се проверява по служебен път от ИАНМСП.

** За деклариране на неверни данни в Декларацията за получените минимални помощи, Декларация за получените държавни помощи и за нефинансиране от други източници и Декларация за обстоятелствата по чл.3 и чл.4 от ЗМСП се носи наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

Всички одобрени за участие предприятия следва да са запознати и да спазват Правилата за поведение (Приложение №8) при участие на представители на български предприятия в промоционални прояви, организирани от ИНАМСП.

ИАНМСП сключва договор за участие в проявата с първите до 15 класирани и одобрени предприятия, които нямат публични задължения по чл. 162, ал.2, т.1 от ДОПК. Обстоятелството се удостоверява преди сключването на договора, чрез представяне на Удостоверение по чл. 87, ал. 6 от ДОПК за липса/наличие на публични задължения по чл. 162, ал. 2, т.1 от ДОПК към държавата на предприятието, издадено не по-рано от 6 месеца от датата на провеждане на проявата в оригинал или заверено копие с текст „Вярно с оригинала“ с подпис на представляващия предприятието или чрез извършване на служебна проверка от ИАНМСП. Договорът ще бъде допълнително изискан от класираните и одобрените за участие в търговската мисия МСП.

Посоченият период на провеждане на търговската мисия е индикативен. Организаторът си запазва правото, след уточняване на индивидуалните параметри на мисията (брой участници, полети, хотелски настанявания и др.) да промени, при необходимост, началната и/или крайна дата на провеждане на мисията.

При интерес, предприятията следва да представят попълнените документи за кандидатстване в деловодството на ИАНМСП или да ги изпратят по куриер в срок до 23 септември 2022 г. вкл. до 17.30 ч. на адрес: гр. София, ул. „Леге” № 2-4 или по електронен път, подписани с електронен подпис на www.b2bconnect.bg, на страницата на събитието, в срок до 17:30 часа на 23 септември 2022 г. Документи, подадени в деловодството на ИАНМСП след крайния срок за кандидатстване, не се разглеждат. При подаване по пощата или чрез куриер е валидна датата на входящия номер на регистрацията им в деловодството на ИАНМСП. За допълнителна информация можете да се обръщате към Светла Запрянова, тел: 02/ 940 79 75 или Ася Андреева, тел: 02/ 940 79 89.

Приложения:

1. Правилата за участие в търговски мисии в чужбина, организирани от ИАНМСП;

2. Заявка за участие на български МСП в търговски мисии (по образец – Приложение №1);

3. Декларация за получените минимални помощи за предходните две данъчни години и за текущата данъчна година (по образец - Приложение №2);

4. Декларация за получените държавни помощи и за не финансиране от други източници (по образец – Приложение №3);

5. Декларация за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП (по образец – Приложение №4) и Указания за попълване на декларацията (по образец - Приложение №4.1) Когато предприятието е свързано и/или предприятие партньор, към декларацията се представя и справка (образец – Приложение №5) за обобщените параметри на предприятието. Справката следва да съдържа информация за всяко от свързаните предприятия и/или предприятие партньор;

6. Анкетна карта за участие на български МСП в търговски мисии (по образец – Приложение №6);

7. Информационна карта 6 месеца след приключване на търговската мисия (по образец Приложение №7);

8. Правила за поведение при участие на представители на български предприятия в търговски мисии, организирани от ИАНМСП (Приложение №8);

9. Договор за участие със 100% финансиране от ИАНМСП (образец – Приложение №9);

10. Договор за участие със самофинансиране на предприятието (образец – Приложение №9.1);

11. Условия за допустимост (Приложение №10);

12. Пакет документи във връзка с Регламент (ЕС) №2016/679 от 27 април 2016 г. за обработването на лични данни в рамките на ИАНМСП (GDPR) (Приложение №11).

Sectors

  • Manufacture of computer and communication equipment, electronic and optical products
  • Manufacture of electrical equipment
  • Information technology activities
  • Food production
  • Manufacture of beverages
  • Manufacture of basic metals
  • multiple sectors